کنترل تورم نیاز به زمان دارد

معاون اقتصادی رئیس جمهور : با توجه به گرانی‌های بین‌المللی در کالا‌ها ، میزان واردات روند بهتری پیدا کرده و گندم و ذرت به میزان کافی وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری باران سرخ : محسن رضایی امروز سه شنبه ٣١ خردادماه با اشاره به وضعیت بازار و گرانی‌های موجود گفت: نگرانی‌های مردم دغدغه‌های ما نیز است، اما چند اشکال در کار وجود داشت که همگی در حال برطرف شدن هستند.کنترل تورم نیاز به زمان دارد

وی افزود: یکی از مشکلات مسئله نظارت‌ها بود به‌طوری که سازمان تعزیرات در برخی از شهرستان‌ها نیرو برای نظارت نداشت.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: میزان مجازات محتکرین و گران فروشان مربوط به ۲۰ سال گذشته بود، عنوان مثال برای فردی که ۱۰ میلیارد تومان احتکار کرده، ١٠ میلیون جریمه اثر چندانی ندارد لذا مجازات‌ها جدی‌تر شد و ابزار کافی به تعزیرات تعلق گرفت.

وی بیان کرد: با توجه به گرانی‌های بین المللی در کالاها، اکنون میزان واردات روند بهتری پیدا کرده و گندم و ذرت به میزان کافی وجود دارد.

رضایی عنوان کرد: همچنین کمبود‌هایی در کُنجانه و دانه‌های روغنی وجود داشت که باعث شد روغن گران فروشی شود، اما با بسیجی که صورت گرفت این کمبود‌ها در حال برطرف شدن بوده و خوشبختانه وضعیت کالا‌ها بهتر از یک ماه قبل است.

وی تصریح کرد: بزرگترین تحولات اقتصادی اگر روی یک بستر ناآرامی انجام شود آثار مثبت کار شما دیده نمی‌شود، زیرا در یک فضای غیرمناسب صورت می‌گیرد لذا تورم ۵۰ ساله ایران مانند یک باتلاقی، اقتصاد ایران را در بر گرفته است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: ما از سال گذشته شروع کردیم و آرام آرام عوامل این تورم را به کنترل در می‌آوریم، ولی این تورم مزمن شده و بخصوص در چهار سال اخیر بالای ۳۰ درصد تورم داشتیم که نیاز به زمان دارد.

وی تشریح کرد: تورم ایران در سال‌های ۹۷، ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۳۰، بیش از ۳۰، ۴۰ و ۴۰ درصد بود که این موضوع قدرت خرید مردم را کاهش داده است؛ لذا این تورم و این باتلاق ۵۰ ساله اقتصاد ایران را باید حل کرد که کار را شروع کرده و امیدواریم با بسیج مردمی بتوانیم این موضوع را جمع کنیم.