رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین خبر داد:ممنوعیت سوختگیری خودرو‌های گازسوز غیرمجاز

 

طبق مصوبه دولت، برای هوشمندسازی جایگاه‌های سوخت از اول اسفند ۹۹ خودرو‌های دوگانه سوزی که گواهی سلامت ندارند، اجازه سوخت گیری نخواهند داشت.

به گزارش پایگاه خبری باران سرخ؛ علی محمودیان افزود: خودرو‌هایی که به صورت کارخانه‌ای دوگانه سوز شدند، نیازمند دریافت کارت معاینه فنی هستند، اما خودرو‌هایی که از سوی مالکان دوگانه سوز شدند نیاز به گواهی سلامت سوخت رسانی دارند که می‌توانند از طریق مراجعه به واحد‌های مجاز به دریافت این گواهی اقدام کنند.

وی با اشاره به طرح دوگانه سوز کردن خودرو‌های ناوگان عمومی گفت: در مرحله اول تاکسی‌های مسافربری و وانت بار برای گاز سوز کردن در اولویت قرار گرفته‌اند و در مرحله دوم خودرو‌های مسافربری شخصی مانند تاکسی‌های اینترنتی نیز تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته، تصریح کرد: هدف از اجرای طرح دوگانه سوز کردن خودروها، صرفه جویی در مصرف بنزین و استفاده از فرآورده‌های نفتی و مشتقات آن در چرخه سوخت رسانی است.
وی افزود: تفاوت ۵ برابری قیمت بنزین و گاز می‌تواند مشوق مناسبی برای استفاده از سوخت گاز در کشور باشد و از سوی دیگر هزینه سوخت در سبد اقتصادی خانوار را کاهش دهد.
محمودیان افزود: افزایش سهم گاز در سبد سوختی کشور در راستای برنامه ششم توسعه مبنی بر جلوگیری از خام فروشی است و دست دولت را برای صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی باز نگه می‌دارد.
رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته، عنوان کرد: تاکنون نزدیک به ۲ هزار خودرو مشمول این طرح به صورت رایگان دوگانه سوز شده است و این فرآیند که از اوایل خرداد ماه آغاز شده در ماه‌های آینده سیر صعودی خواهد داشت.
وی افزود: از زمان سهمیه بندی بنزین با افزایش تقاضا برای دوگانه سوز کردن خودرو، بالغ بر ۳۰ هزار خودروی شخصی در واحد‌های مجاز دوگانه سوز شدند.
محمودیان با بیان اینکه نزدیک به ۶۰۰ هزار خودرو از سوخت LPG استفاده می‌کنند، ادامه داد: بنا به آمار‌های اعلام شده ۸۵ درصد کپسول‌های گاز خانگی در مخازن خودرو‌هایی با سوخت LPG استفاده می‌شود، اما استفاده از این سوخت سیاست وزارت نفت نیست و در صورت تغییر رویکرد نحوه سوخت رسانی و جایگاه‌های مورد نیاز اعلام شود.
رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته، بیان کرد: با ثبت نام در سامانه دوگانه سوز کردن رایگان خودرو و پایش اطلاعات و معرفی خودرو به کارگاه‌های مجاز و نصب تجهیزات ظرف کمتر از یک هفته خودرو دوگانه سوز خواهد شد.
محمودیان اضافه کرد: دوگانه سوز کردن خودرو‌های شخصی نیز در کارگاه‌های مجاز در کمتر از یک ماه صورت خواهد گرفت و مالکان خودرو پس از انجام آن باید از واحد‌های مجاز درخواست صدور گواهی سلامت سیستم سوخت رسانی داشته باشند که این گواهی سلامت مزایایی از قبیل بیمه، گارانتی قطعات و خدمات پس از فروش را دارد.
وی تصریح کرد: پس از دریافت گواهی سلامت می‌توان با استعلام شماره سریال درج شده در آن، اصالت گواهی را از طریق سامانه تایید کرد.