تحقق ۹۹ درصدی تعهد اشتغال در شیلات خوزستان

به گزارش پایگوه خبری باران سرخ؛ مدیر کل شیلات استان از رشد ۶۳ درصدی تولید میگو در خوزستان خبر داد و گفت: سال گذشته میزان تولید میگوی پرورشی ۸۰۲ تن بوده است و امسال با رشد ۶۳ درصدی به بیش از یکهزار و ۳۰۰ تن رسیده است.تحقق ۹۹ درصدی تعهد اشتغال در شیلات خوزستان

 

فتح الله ابوعلی دستیابی به تولید میگو از طریق استفاده از آب‌های نامتعارف را یکی دیگر از اقدامات شاخص صورت گرفته در حوزه آبزی پروری دانست و تصریح کرد: برداشت میگو با کیفیت مطلوب و استاندارد‌های لازم در زه آب‌های کشاورزی و مزارع منفرد از ۱۱۰ تن در سال ۱۴۰۰ به ۳۷۹ تن در سال جاری رسیده است.

 

وی اظهار کرد: برای اولین بار مجوز پرورش ۵٠٠ تن ماهی در قفس در آب‌های ساحلی خوزستان صادر شده است و هم اکنون ظرفیت تولید در دریا ۶ هزار تن، در خوریات ماهشهر (خورغزاله) ۲ هزار تن و در سد مارون یک هزار و ۲۰۰ تن است.

 

اشتغالزایی مزرعه ۵۰۰ تنی پرورش ماهیان دریایی در قفس

 

ابوعلی در خصوص اشتغالزایی مزرعه ۵۰۰ تنی پرورش ماهیان دریایی در قفس در هندیجان اظهار داشت: هر واحد ۵۰۰ تنی پرورش ماهی در قفس در دریا حدود ۳۰ نفر اشتغال مستقیم و ۶۰ نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد می‌کند.

 

وی تصریح نمود: در مناطقی که امکان پرورش ماهی آب شور وجود دارد، ماهیان سی باس آسیایی، صبیتی و شانک و در دریاچه‌های پشت سد ماهیانی از جمله کپور، قزل آلا و ماهیان خاویاری قابل پرورش است.

 

ابوعلی میزان سرانه مصرف انواع آبزیان در استان را ۱۹ کیلوگرم و میزان صادرات آبزیان را ۲۱ هزار و ۷۰۰ تن اعلام کرد و اضافه کرد: خوزستان پیشرو در مصرف آبزیان است و در حال حاضر ۱۳ بازار عرضه آبزیان در سطح استان فعالیت می‌کنند و پیگیری، تشویق و ترغیب سرمایه گذاران جهت احداث بازارچه‌های جدید عرضه آبزیان در شهر‌های مختلف استان در حال انجام است.

 

فرهنگ سازی و بالا بردن سرانه مصرف آبزیان

 

به گفته ابوعلی فرهنگ سازی و بالا بردن سرانه مصرف آبزیان از طریق برگزاری جشنواره، نمایشگاه، چاپ بنر، بروشور، آموزش طبخ و ایجاد تنوع در عرضه آبزیان نیز ادامه دارد.

 

مدیر کل شیلات خوزستان با اشاره به حفظ ذخایر ماهیان با ارزش ژنتیکی بومی در منابع آبی خوزستان اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون حدود ۸ میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب‌ها، رودخانه‌ها، برکه‌ها به منظور بهبود ذخایر آبزیان و حفاظت از اشتغال صیادان بومی رهاسازی شده است.

 

وی به صدور ۲۴ هزار فقره مجوز صید جهت شناور‌های صیادی اشاره و بیان کرد: بیش از ۲۰ هزار تن انواع آبزیان دریایی در شش ماهه اول امسال استحصال شده است.

 

حفظ معیشت صیادان در صیدگاه‌های استان

 

ابوعلی استقرار ۱۴۵ سازه زیستگاه مصنوعی در صیدگاه‌های استان را با هدف حفظ معیشت صیادان و همچنین تقویت و پایداری ذخایر استراتژیک آبزیان خواند و گفت: تامین اعتبار جهت مطالعات مکان یابی زیستگاه‌های مصنوعی در صیدگاه بوسیف با همکاری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و اتحادیه تعاونی‌های خدماتی صیادی در حال پیگیری است.

 

وی ادامه داد: بنادر استان عمدتا به دلیل اینکه در رودخانه‌ها و خوریات واقع شده اند نرخ رسوب آن‌ها بسیار بالاست و پیرو سفر معاون محترم وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران و هیئت همراه به خوزستان، لایروبی ۶ بندرصیادی استان در دستور کار این سازمان قرارگرفته است و بخشی از بندر صیادی والفجر اروندکنار لایروبی شده است.

 

وی به ضرورت برگزاری دوره‌های آموزشی – ترویجی ویژه بهره برداران اشاره کرد و گفت: ۷ هزار نفر ساعت دوره آموزشی در مراکز آموزشی صیادی به منظور ارتقا سطح دانش جامعه صیادی، افزایش ایمنی دریانوردی، کاهش حوادث دریایی و آشنایی با آموزش‌های لازم برای استفاده از فناوری و تجهیزات به روز و ترویج روش‌های استاندارد صید و حفاظت از زیستگاه‌های آبزیان پیش بینی شده است.

 

مدیرکل شیلات خوزستان افزود: این دوره‌ها با تدریس کارشناسان صید و بنادرماهیگیری اداره کل شیلات استان در شهر‌های هندیجان، اروندکنار، ماهشهر و آبادان در حال برگزاری است.

 

فتح الله ابوعلی ایجاد فرصت‌های شغلی درزیربخش شیلات استان را یکی از مسائل مهم و در حال پیگیری این اداره کل دانست و بیان کرد: تعهدات اشتغال اداره کل شیلات خوزستان در سال ۱۴۰۱، ۶۵۰ نفر تعیین شده که از ابتدای امسال تاکنون، برای ۶۴۳ نفر در بخش‌های مختلف فرصت شغلی ایجاد شده که معادل تحقق حدود ۹۹ درصدی تعهد شیلات استان است.

 

وی یادآور شد: بیش از ۴۰۰ نفر جهت دریافت بالغ بر ۲۸۰ میلیارد تومان تسهیلات از محل‌های مختلف به بانک‌های عامل معرفی و ۲۸۴ نفر موفق به جذب ۶۸ میلیارد تومان شده اند.

 

ابوعلی دستیابی به بیوتکنیک مولدسازی و تکثیر ماهی باس دریایی در خوزستان با همت محققان پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور را یکی از مهمترین دستاورد‌های دانش بنیان شیلات معرفی کرد و همچنین بهینه سازی روش‌های تولید کنونی و همچنین بومی سازی روش‌های نوین تولید یکی از سیاستگذاری‌های حائز اهمیت توسعه شیلات خوزستان دانست و یادآور شد: تفاهم نامه همکاری اداره کل شیلات و پارک علم و فناوری خوزستان در راستای ضرورت توسعه همکاری‌های مشترک و همه جانبه علمی، پژوهشی و فناوری و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود صورت گرفته است و در ادامه جلسات متعددی به منظور تحقق این مهم با شرکت‌های دانش بنیان برگزار شده است.

 

وی تصریح نمود: طی ۸ ماهه امسال ۲۰۴ فروند شناور متخلف توقیف شده و در جریان بازرسی‌های انجام شده توسط یگان حفاظت منابع آبزیان استان خوزستان از این شناور‌ها بیش از ۶۹ هزار کیلوگرم انواع ماهی و میگو کشف و ضبط و پرونده این تخلفات برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی و کمیسیون رسیدگی به تخلفات صیادی ارسال شده است.